Krasnobrodzki Dom Kultury -Jesteśmy już 30 lat

IMG 1005Zespół Folklorystyczny "Wójtowianie" z Krasnobrodu został laureatem 21. Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku. Podczas imprezy, która odbyła się w niedzielę 7 sierpnia, grupa zajęła trzecie miejsce i w nagrodę odebrała "Bursztynowy Różaniec".Ubiegłoroczny 20 festiwal miał być ostatnim, ponieważ jego pomysłodawca i organizator, proboszcz parafii w Górecku Kościelnym ksiądz kanonik Tadeusz Sochan przechodzi na emeryturę, ale Gmina Aleksandrów i Starostwo Powiatowe w Biłgoraju postanowiły kontynuować ten pomysł i zorganizowały tegoroczną imprezę w podziękowaniu dla księdza Sochana.

 

W przesłuchaniach wzięło udział ponad 30 ludowych zespołów śpiewaczych nie tylko z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Zgodnie z regulaminem każdy miał wykonać dwa utwory, w tym jeden maryjny, a drugi dedykowany pomysłodawcy festiwalu. - Zdecydowaliśmy się na pieśń "Maryjo śliczna Pani", rozszerzony o dodatkową zwrotkę, nawiązującą do Roku Miłosierdzia, którą wymyśliliśmy na jednej z ostatnich prób kilka dni przed imprezą. W przeciwieństwie do większości wykonawców, którzy księdzu Sochanowi dedykowali raczej pogodne pieśni, my wybraliśmy liryczny utwór "Pod zielonym dębem" - mówi kierownik artystyczny zespołu "Wójtowianie" Alicja Parkitny.

W poprzednich edycjach festiwalu występy oceniało jury, ale tym razem wyboru najlepszych zespołów dokonali sami wykonawcy, którzy mogli przyznać od 1 do 3 punktów.
---
Oprócz różańców dla laureatów każdy zespół otrzymał dyplom i nagrody, ufundowane przez własnych sponsorów. "Wójtowianie" odebrali nagrodę burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Misztala, którą wręczył przewodniczący rady miejskiej Roland Wyrostkiewicz.

Trzecie miejsce na tegorocznej imprezie wyśpiewali: Alicja Parkitny, Alicja Olszewska, Elżbieta Piela, Wanda Sachajko, Zofia Przytuła, Mirosław Berlin, Bogusław Naja i Krzysztof Ujma, a skład zespołu uzupełniają Wiesława Dąbrowska i Alina Słota.

Pierwsze miejsce i "Koralowy Różaniec" zdobył Chór Męski "Arion" ze Świdnika, a na "srebrny" za drugie miejsce zasłużył Zespół Śpiewaczy "Zagórzanki" z Łuszczacza w gminie Susiec.

Drugie miejsce i to dwukrotnie wyśpiewali w historii występów na festiwalu maryjnym także "Wójtowianie", którzy pierwszy "Srebrny Różaniec" zdobyli podczas swojego debiutu na jednej z pierwszych edycji imprezy.

ias24

(fot. Zbigniew Górnik) http://kultura.krasnobrod.pl/index.php/galeria/event/20160708WojtowianiewGoreckukoscielnym